Chirurgia ręki
Ta szczególna, samodzielna dziedzina medycyny ma w swoim zainteresowaniu wszelkie choroby i uszkodzenia ręki od palców po bark. Wszystkimi dolegliwościami zajmują się tutaj lekarze, którzy są wyspecjalizowani w chirurgii ręki. To oni podejmują decyzje o sposobie leczenia uszkodzeń, wykonują skomplikowane operacje w obrębie dłoni, łokcia czy barku, zlecają rehabilitację.
Chirurgia ręki zajmuje się min. takimi uszkodzeniami i chorobami kończyny górnej jak np. złamanie kości nadgarstka czy palców, zespół kanału nadgarstka, uszkodzenie nerwów i ścięgien, łokieć tenisisty, przykurcze, łokieć golfisty, zmiany zwyrodnieniowe, uszkodzenie splotu ramiennego, zwichnięcie albo niestabilność barku.
Nie wszystkie dolegliwości muszą być usuwane operacyjnie, ale jeżeli zachodzi taka potrzeba stosuje się dzisiaj zabiegi mało inwazyjne. Dzięki ciągłemu rozwojowi technologicznemu, wielu badaniom i próbom powstała metoda artroskopii oraz endoskopii. Zastosowanie tych sposobów jest teraz bardzo powszechne, ponieważ pozwala na wykonanie rekonstrukcji zniszczonych tkanek bez otwierania stawów, a więc nie zachodzi tu żadna drastyczna ingerencja chirurgiczna.
Pacjenci po takich zabiegach szybko mogą podjąć rehabilitację i wracać do zdrowia. W celu usprawnienia funkcji kończyn górnych stosuje się również nowoczesną metodę endoprotezo plastyki. Polega ona na całkowitej wymianie stawu, który uległ zniszczeniu przez zaawansowane zwyrodnienia w obrębie palców dłoni, nadgarstka, łokcia bądź barku.